רשת בתי המדרש קישורים מומלצים אודות האתר צור קשר עזרה
bteiMidrash logo


עמוד ראשי > בלוגים

מאגר התכנים אשף דפי הלימוד שולחן העבודה שלי ארון הספרים אודות הרשת פורומים בלוגים

יום רביעי, 6 בפברואר 2013

שבעת המינים

מדור חגיגי שהופיע באתר 'מדרשת' הכולל דפים חדשים לצד דפי לימוד מאסופת "ט"ו בשבט" בשיתוף אתר 'טבע עברי':


חיטה 
'להיות ראשון זה מחייב' - החיטה היא הראשונה מבין שבעת המינים וכן מרכיב המזון הבסיסי ביותר, ובשל כך זכתה להתייחסויות מגוונות, במקורות, באמנות ובשירה העברית. בדף הלימוד שיצרה מיכל ברגמן ננסה להבין מדוע החיטה זכתה במעמד הזה ומה ניתן ללמוד מכך?

וגם, קראו עוד על מה הקשר בין לחמניות לתיקון עולם בט"ו בשבט? ובאתר טבע עברי - למה אלכסנדר מוקדון ביקש לחם ומי הנשים שניצחו אותו? מאמר על צריכת יתר.

שעורה 
השעורה היא השנייה בשבעת המינים ומשום מה סובלת מיחסי ציבור גרועים. הלחם שלה נחשב טעים פחות, ובעבר נחשב כלחם עוני או כמאכל בהמות, אף שהיום היא זוכה לעדנה בחנויות הטבע והבריאות. דף לימוד זה שיצרה הבמאית עינת קאפח יוצא בעקבות השעורה, ומציע ללומדים היכרות מחודשת עם צניעותה ופשטותה ודן בשאלות של צניעות, שפע ויחסי ציבור.

וגם, קראו עוד על הקשר בין הנאה וצדקה בראש השנה למעשרות. ובאתר טבע עברי - מה בין ארוחות הקוצרים בימי בועז ורות לבין ימינו? מזון למחשבה.

גפן 
יפי-מראהּ של הגפן וריבוי צורותיה ופִּרְיה (פרי בשל, צימוקים ויין) הסעירו את דמיונם של כותבים, ציירים ומשוררים לאורך הדורות. ובתרבויות רבות היא נקשרה למימוש התשוקה ולאיבוד השליטה. סמואל ואדוה הכהן בומנדיל בחרו לעסוק בדף לימוד זה בשאלה החינוכית, האם יש לחנך לדחיית סיפוקים ולאיפוק, או לתת דרור לתשוקה ולמאוויים?

וגם, קראו עוד על קיימות בט"ו בשבט וגלו מה עדיף בירה או יין? ובאתר טבע עברי - מה מסמלות חמשת הכוסות בסדר ט"ו בשבט?


תאנה 
התאנה, הרביעית מבין שבעת המינים, מסמלת את פרי הפיתוי, פרי עץ הדעת, ונמשלה גם ללימוד תורה. כיצד משיגים את הידיעה/הדעת ומשמרים אותה? מה טעמה? וכיצד נוצרת האינטימיות שבלימוד? אורלי דבוש ניצן יצרה לנו דף לימוד ייחודי על הגבול הדק שבין השגת הידיעה ופוטנציאל הקלקול.

וגם, קראו עוד על גלגוליו של ט"ו בשבט - מדבש התאנה ועד האת ביד. ובאתר טבע עברי - על בנו של רבי חנינא שנפטר היות וקיצץ עץ תאנה לפני שהזקין.


רימון 
הרימון הוא החמישי בשבעת המינים. הוא פאר את בגדי הכהן הגדול ומסמל בתרבויות שונות שפע ופריון, יופי וחוכמה. אז מדוע בחר האומן דן עוזיאל במדרש תמונה מיוחד ל'מדרשת' לשבץ רימונים דווקא במעילו של איש פשוט? בעזרת פרשנותו ננסה להבין בדף לימוד מלא דמיון את השימוש שעושה שיר השירים בפרי זה, ונפַתח את היכולת "לראות" מעבר לקליפת החיצוניות.

וגם, קראו עוד על הסיבה לאכילת פירות עם קליפה קשה בט"ו בשבט? ובאתר טבע עברי - "אל תאמין לקליפתי הנוקשה, זועק הרימון" - מאמר המקלף את הרימון וחודר לעומקו.זית 
הזית הוא השישי בשבעת המינים ומוזכר כמקור השמן. לשמן הזית תפקיד של כבוד בתורה - משיחת מלכים וכהנים, הדלקת המנורה במקדש, ובדברי חז"ל נזכר גם כשמן המובחר ביותר להדלקת נרות שבת. השאלה שעומדת במרכז דף הלימוד שיצרה יעל טרן היא, אילו משמעויות סמליות טמונות בזית ומדוע הוא כה חשוב ומרכזי בפולחן היהודי? 

וגם, קראו עוד כיצד השורשים והשורשיות דורשים קהילה בט"ו בשבט. ובאתר טבע עברי - זיתים רבותיי, זיתים! על מה שאנו צריכים ללמוד מן הזיתים.


תמר 
'זו קומתך דמתה לתמר' אומר הדוד לרעיה בשיר השירים, ומתאר דרך מטפורה זו את אחת התשוקות הפיזיות, הנפשיות והרוחניות של בני האדם להגיע אל הגבוה, להתרומם מעל המציאות. דף לימוד מיוחד זה שיצר המשורר שחר מריו מרדכי מבקש לעסוק בתשוקה זו ולעמת אותה עם הצורך האנושי המנוגד - להיות מחובר לשורשים ולאדמה, באופן פיזי ומטפורי.


וגם, קראו עוד על הקשר שבין האדם לטבע בט"ו בשבט. ובאתר טבע עברי - כיצד התמר יכול לסייע בביטחון העצמי?


ֹֹֹֹֹֹֹֹֹׁׁׁׁׁׁׁׁׁׁׁׁׁׂׂׂׂׂׂׂׂׂׂ


לסיום, חידה אסוציאטיבית-ויזואלית לט"ו בשבט שהחברים בפייסבוק פתרו מייד...
תמונה

כך הולכים השותלים 
רוצים לשתול עץ אבל גרים בקומה 4?
לא רוצים להתלכלך בחול?
"שתלו" דף לימוד באתר מדרשת והוא יישאר שם לעד לשיתוף כולם!
כל אחד יכול בקלות ובמהירות להוסיף דף לימוד לאתר בעזרת הסבר פשוטוקצר. ויש אפילו סרטון! אז בחרו לכם כל נושא שבעולם, מצאו לו מקורות ושתפו אותנו... כי כך הולכים היום השותלים - רון בלב ודף לימוד ביד!

תמונהאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה