רשת בתי המדרש קישורים מומלצים אודות האתר צור קשר עזרה
bteiMidrash logo


עמוד ראשי > בלוגים

מאגר התכנים אשף דפי הלימוד שולחן העבודה שלי ארון הספרים אודות הרשת פורומים בלוגים

יום ראשון, 6 באוקטובר 2013

הייאוש נעשה יותר נח - סיכום בית מדרש פייסבוקי

21:00
עינט קרמר (עמותת טבע עברי) פותחת את בית המדרש הפייסבוקי של מדרשת ומביאה את הציווי של אלוהים אל נח לבנות תיבה לפני המבול. "וַיַּעַשׂ, נֹחַ: כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה אֹתוֹ, אֱלֹהִים--כֵּן עָשָׂה." מה מעורר בכם הסיפור? שואלת עינט את המשתתפים.

לי יש תמיד תחושה של אל מאד צעיר. אומרת גלית. כי הוא בנה משהו ממש טוב, אבל הוא מתאכזב, שובר הכל, מתחיל מחדש... זועם, מחריב שוב (את סדום ואת עמורה). - קצת חסר פרופורציות ומווותר על התהליך החינוכי הארוך.

זה די מוזר, טוענת הילה, בכל הסיפורים האחרים כשהדור רע, מביאים נביא זעם, מביאים אויב שילחם בהם... ופתאום התיבה הזאת...

לא יודע אם אני כועס עליו . מתלבט ארז, ברור לי שמדובר בסופר צדיק - ולא סתם סופר צדיק אלא הכי צדיק בעולם -עם קבלות . אבל לא אקטיביסט . האם הדרך היחידה לצדיקות היא אקטיביזם ?

את אוהבת אנשים שעושים מה שאומרים להם? תוהה גלית, בלי לשאול שאלות? בלי לצאת מהקופסא? בלי לערער על כלום ובלי לשתף אף אחד אחר?

21:29
עינט מובילה אותנו למקור השני העונה בדיוק על שאלות המשתתפים, ומביאה את טענתו של הקב"ה בפני נח מתוך ספר הזהר: "כל כך נתעכבתי עמך, ואמרתי לך (לבנות את התיבה), כדי שתבקש רחמים על העולם ומאז ששמעת שאתה תינצל בתיבה, לא נכנס בליבך צער העולם, ועשית תיבה וניצלת. " הכתוב ציפה שהאיש האמיתי שמוביל שינוי יפעל בשני אפיקים - בפעילות לאור המציאות הקשה והקיימת, לצד ניסיון אמיתי לשנות אותה. הרעיון של התיבה היה בין השאר ליצור אייטם תקשורתי מתמשך בן 120 שנה, שם נח יכול להטיח דברים זועמים על בני האדם שישפרו את דרכם וזוכה לבוז ולטינה.

יש לכך הרבה הקבלות גם לנו בימינו ,מזכיר ארז, איך להמשיך עשיה גם במקומות בהם לכאורה כבר אין תקנה? מה עושים עם כמויות הפלסטיק שכבר מסתובבות בעולם ? איך מתמודדים עם קרקעות מזוהמות ? מה עושים באתרי טבע שכבר הוחרבו על ידי התעשיה ?

ארז, אני איתך. מתלהבת עינט ומביאה תמונה.


המעבר החד לימינו הוא לא מקרי. כי התמונה בפוסטר הזה היא לא לגמרי פיקטיבית. וכי כולם יודעים את זה אבל כלום לא קורה, ובאמת צריכים לחשוב ביחד איך משנים משהו.

21:39
וזה מוביל את עינט אל המקור האחרון, שהופיע השבוע (!) בוואלה -
"דוח האו"ם קובע – 95% שבני האדם הם הסיבה המכריעה להתחממות הגלובלית החל משנות ה-50. דוח של הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלים של האו"ם, המתפרסם היום (שישי) בשטוקהולם בירת שוודיה, בחן את העדויות הפיזיות מאחורי ההתחממות הגלובלית. ראשית, טען הפאנל כי ההוכחות לקיומו של התהליך ההרסני, על הקרקע, באוויר ובמים "אינן ניתנות להפרכה", ובהמשך, קבע הפאנל כי בסבירות כמעט-ודאית, בני האדם הם שאחראים לו."

שיפורים מדעיים וטכנולוגיים גדולים וחשובים ככל שיהיו לא יספיקו טוענת קרן, (כפי שראינו במדרש על אנשי דור המבול). השינוי חייב להיות גם תודעתי.

לתיבה לקח 120 שנה להיבנות, כי לוקח זמן לשנות תודעה. שם זה לא הצליח, אצלינו זה דווקא נראה שהולך למקום חיובי, לא? שואל חיים, הרי יש מודעות היום הרבה יותר גדולה למחזור ולשמירה על הסביבה כמו אי שימוש בחד"פ...

חיים ,צר לי על דברי הכפירה שאני הולך להגיד בסיום ,אבל אני כופר במיחזור,חד"פ וספריי . עונה לו ארז, הבעיה העיקרית שלנו היא במה שקורה לפנינדמה לי שכל ההתעסקות הזו במחיזור ובחד"פ זה עלה תאנה שנח לכולם להתעסק איתו במקום להלחם בתרבות הצרכנית הנוראית שמביאה עלינו את המבול הבא .ואולי זו המקבילה הכי גדולה לחמס המקראי ,הפיתוי הזה של כולנו כל הזמן לצרוך ולצרוך ,הוא לא באמת גניבה מאיתנו ,אבל הוא בהחלט חמס.

ארז, נגעת בלב העניין. מסכמת עינט, בעיני זה החמס ואכן העיסוקים שלנו הם שוליים כדי להסיט אותנו מהשינוי האמיתי. אבל בוא נסיים באופטימיות קוסמית - עם השיר של שוטי הנבואה
עם רעיונות של איך עושים את הדבר הנכון .ואתם, מה אתם חושבים?אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה