רשת בתי המדרש קישורים מומלצים אודות האתר צור קשר עזרה
bteiMidrash logo


עמוד ראשי > בלוגים

מאגר התכנים אשף דפי הלימוד שולחן העבודה שלי ארון הספרים אודות הרשת פורומים בלוגים

יום שני, 27 במאי 2013

מאחורי הדפים - רני יבין

אנו ממשיכים במדור המיוחד שלנו: "מאחורי הדפים" - 
שאלות קבועות לכותבי הדפים שלנובכדי שנכיר את הקהילה שלנו יותר טוב!

הפעםאנו שמחים לארח במדור זה את רני יבין –

רני נולדה וגדלה בכפר יחזקאל. בעלת תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל והמזרח התיכון ותואר שני ביהדות זמננו בנושא חינוך יהודי והוראת התלמוד. את התזה כתבה בנושא סוגיות נבחרות בתלמוד והתלמיד הישראלי. אמא לשלושה.
 שימשה עד לאחרונה כמנכ"לית בית מדרש אלול
וכעת - ראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית.ועכשיו לשאלון הקצר שלנו 


1. אני ועולם ההתחדשות היהודית -

הגעתי לתחום הודות לבית שבו גדלתי, עולם הטקסטים היהודי מעולם לא היה זר לנו ותמיד היווה חלק מהשיחה על שולחן האוכל ובמפגשי המשפחה המצומצמת והמורחבת. השמות שניתנו לי ולאחי היו מעין מדרש חדש ומחווה לנושאים שונים מתוך עולם התוכן היהודי. אך כמובן, לא כל ארון הספרי היהודי היה מוכר לי.

במהלך השירות הצבאי כמשקי"ת ת"ש בגולני ועשרות ביקורי בית,  נוצר בי דחף ללמוד על יתר הספרים שראיתי בחלק מבתי החיילים והחברים החדשים שהכרתי - 'הספרים עם הכיתוב המוזהב' על הכריכה.

באוניברסיטה הייתי חייבת ללמוד 'תלמוד' לצורכי התואר וכך נחשפתי ללימוד מעמיק 'מאותם ספרים'. אלא שלא אהבתי  ללמוד אותם בצורה כה יבשה וטכנית ומשהוזמנתי על ידי רות קלדרון ללמוד ב'אלול' בשנת השבתון הראשונה שלי כמורה פגשתי שוב את 'הטקטסים' המוכרים יותר ופחות אלא שהפעם באופן ששבה את ליבי.
ומאז עד היום אני בתחום בכל מיני צורות וגילגולים: היה לי בית מדרש ראשון בבית ספר חילוני, לימדתי בחדרי מורים ועוד ועוד...

2. תיקון וגאולה -

הכי דורש תיקון – שוויון לפי עקרונות הדמוקרטיה – שוויון בין יהודים ללא יהודים, בין נשים וגברים, בין אנשי פריפריה למרכז, בין חרדים ודתיים ללא דתיים – שיוויון שיבוא לידי ביטוי בחלוקת משאבים, במתן הזדמנויות, בפיתוח, בהשכלה וכו'.

3. ה-חברותא -

הייתי רוצה לשבת לחברותא עם רבי יהשוע בן חנניה או/ו רבי מאיר.
שניהם בעלי רקע פשוט, שניהם חיו חיים פשוטים וצנועים; שניהם רחשו כבוד לסובבים אותם ודבקו באורח חייהם גם לאחר ש'עלו לגדולה'; ה'גדולה' שלהם הייתה למדנות, אנושיות, מסירות, חיפוש דרכי פשרה.
רבי מאיר אמנם נחשב למי שמחמיר בהלכות אך עדיין תר אחר דרכים לקבל את 'האחר' לא רק את רבו ה'אחר' אלא גם זרים וגרים; ורבי יהושע ניצל את מנהיגותו למציאת פשרות ומניעת מאבקים אלימים מיותרים.
שניהם עשו זאת תוך שמירה עיקשת על עקרונותיהם מתוך חוזק ולא מתוך חולשה.
רבי יהושע ורבי מאיר אינם נראים לי דומים כלל זה לזה, ולא יכולתי להחליט את מי מהם אני מעדיפה. למדתי סיפורים על שניהם, למדתי הלכות של שניהם והייתי שמחה ללמוד עם שניהם.


4. יצירת מופת ספרותית לאי בודד -

מאחר ואין לי 'חלומות כתיבה' אין ולא היה לי מעולם ספר שהצטערתי שלא כתבתי אותו (- חוץ מאולי 'איה פלוטו'...).
לאי בודד אקח תנ"ך, אולי גם תלמוד ואנתולוגיות שירה....


5. מסר עולמי -

ללמוד זה חשוב, אבל מתוך אהבה סקרנות ויצירתיות.
הכרת המקורות היהודיים נותנת תחושת בעלות, העשרת השפה על צדדיה הבלתי פונקציונאליים בעליל, שייכות לתרבות מיוחדת וגאווה ; ללמוד אותם היום בזיקה למקורות ולסוגות ספרותיות חדשות לאו דווקא יהודיות זה תענוג גדול שמעניק לחיי היומיום טעם, ביקורת, פרופורציות, חומר למחשבה, שאלות, תשובות, הומור ועוד ועוד ועוד. כאן אפשר באמת להשתמש בקלישאה ש'קצרה היריעה'.


עד כאן השאלוןתודה רניועכשיו קצת לימוד כנסו אל דפי הלימוד של רני יבין במדרשת וגלו קישורים נפלאים על משפחה, סבלנות, בת קול, מקום ועוד...

מה דעתכם על תשובותיה של רניאיך אתם הייתם עונים על השאלון שלנו

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה