רשת בתי המדרש קישורים מומלצים אודות האתר צור קשר עזרה
bteiMidrash logo


עמוד ראשי > בלוגים

מאגר התכנים אשף דפי הלימוד שולחן העבודה שלי ארון הספרים אודות הרשת פורומים בלוגים

יום ראשון, 27 בינואר 2013

מאחורי הדפים - מיכל ברגמן

לרגל עליית האתר החדש, אנו שמחים לפתוח את "מאחורי הדפים" - 
5 שאלות קבועות לכותבי הדפים שלנו, בכדי שנכיר את הקהילה שלנו יותר טוב!

הפעם, אנו שמחים לארח במדור זה את מיכל ברגמן
מיכל היא מנחה, ועוסקת (גם) באיור וביודאיקה. היא יצרה כבר 18 דפי לימוד ב'מדרשת' ובכרטיס שלה היא מתארת את עצמה כך: "עוסקת בהנחייה ובכתיבה בנושאי יהדות, עוסקת בחינוך יהודי בלתי פורמאלי, וביבוא של הבלתי פורמאלי אל החינוך היהודי הפורמאלי".

והנה השאלון הקצר אך היקר לליבנו שמיכל הסכימה להיות הראשונה לענות עליו:אני ועולם ההתחדשות היהודית -
זה התחיל בהיותי מורה חיילת שצריכה להעביר שיעורים לנשים מבוגרות ונהנית מכל רגע. אחר-כך חיפשתי עבודה ומצאתי את עצמי, בין השאר, מנחה קורס בזהות יהודים לצוערים בצה"ל מטעם קרן אביחי. משלל העבודות הסטודנטיאליות רק שם הרגשתי בבית ומעבר לכך – הרגשה של הנאה והשראה. כך זה התחיל ומאז לא נפסק.

תיקון וגאולה -
הגאולה השלמה היא משהו שצריכים להאמין בו, בין אם יבוא ובין אם לאו. גאולת ביניים היא במקומות בין אדם לאדם, בהכרה שבסך הכול כולנו רק בני אדם – לא אתנו תמות חכמה וכולנו נוצרנו מעפר ולשם נשוב, אחרי מאה ועשרים. ההבנה הזו אמורה לשנות משהו לטובה, משהו שמעבר לדעות ואמונות. משהו שמשותף לכל. היא מאפשרת לראות דברים שהדעות וההרגלים שלנו חוסמים לא פעם ומכניסה דברים לפרופורציות [ואני צריכה להזכיר את זה גם לעצמי, כל יום].

ה-חברותא -
אני תמיד תמיד מסוקרנת מרבי עקיבא – האיש בעל כמה פרצופים, כולם חשובים, כולם הטביעו חותם: האיש שלמד בגיל מאוחר, שהפך למנהיג מרד בר כוכבא, שהביא לנו את שיר השירים לתנ"ך , שהפך סמל ללמדנות, שהמלאכים לא יכלו לשאת את העינויים שסבל במותו. הייתי רוצה לשמוע אותו מדבר על המרד והייתי רוצה מאוד לשמוע את דעתו על מה שקרה לנו מאז.

יצירת מופת ספרותית לאי בודד -
הייתי לבטח לוקחת איתי את התנ"ך – כמה בנאלי ככה נכון. וגם את 'מלחמה ושלום' – כי הוא ארוך וכי קראתי אותו בעיניים של בת 16 וזה היה קצת מוקדם. עד שאסיים בטח מישהו יבוא להציל אותי.

מסר עולמי -
לימוד זה אושר. סבתא שלי ז"ל נפטרה בגיל 93 ועד שנתה ה-92 הייתה צלולה, הגם שכמעט ולא יכלה ללכת שנים רבות. היא אמנם יצאה לעבוד בגיל 14 אך תמיד קראה והתעניינה. היא שלימדה אותי שאם אפשר לשמוע מוסיקה טובה ולקרוא ספר טוב, את לעולם לא לבד. הידע אינו מוסיף מכאוב, הקירות החוסמים של חוסר הידע הם שמאיימים עלינו.

עד כאן השאלון.
ועכשיו קצת לימוד - כנסו אל דפי הלימוד של מיכל ברגמן וגלו קישורים נפלאים על התורה, החיטה, שייכות, חורבן, שבת, אוכל, ילדות, חגיגה ועוד!

מה דעתכם? איך אתם הייתם עונים על השאלון שלנו?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה